Riodežaneiro karnevāls

21.-26. februāris

Lai izprastu Riodežaneiro karnevāla vēsturi, ir jāatgriežas laikos, kad grieķi bieži rīkoja svinības par godu Dionīsam, vīna dievam. Pēc tam tradīciju pārņēma romieši, dzerot visu dienu, un kungi samainījās drēbēm ar karavīriem.

Visticamāk, karnevālu iedvesmojušas portugāļu svinības, dēvētas par “Entrudo”. Balstoties uz karnevāla vēsturi, pirmā Rio karnevāla balle tika organizēta jau 19. gadsimta 1840. gadā, kurā apmeklētāji dejoja valsi un polku. Interesanti, ka populārākā festivāla deja – samba – tika ieviesta festivālā tikai 1917. gadā.

Riodežaneiro karnevāls

Riodežaneiro karnevāls

Katoļu ietekme jūtama izteicienā Carne Vale, no kura radies karnavāla nosaukums, kas nozīmē “atvadas no gaļas”. Tas ir attiecināms uz katoļu gavēni, kad 40 dienas netiek ēst gaļa no pelnu trešdienas līdz Lieldienām.

Lūkojoties uz pasākumu šodien, nevarētu iedomāties bez karnevāla vēstures izpētes, ka tas ir veidots, par piemēru ņemot formālas balles un masku balles Eiropā.

Šādas balles bija ļoti populāras Itālijā un Portugālē, un tradīciju pārņēma arī Brazīlija. Portugāļi ieveda Brazīlijā arī daudz āfrikāņus kā strādniekus un vergus, kas arī ir iemesls Rio karnevāla īpatnējai dabai.

Āfrikāņu vergi pilnībā neaizmirsa savu kultūru un līdzi atveda paražu izrādīt godbijību dieviem, ģērbjoties maskās un kostīmos. Tie izmantoja arī kaulus, zāli, spalvas un koku, lai cīnītos ar ļaunajiem gariem.

Āfrikāņi patiesībā arī bija tie, kas ieviesa sambu Brazīlijā 1900. gadu sākumā. Pēc verdzības atcelšanas Brazīlijā, liela daļa šo āfrikāņu izveidoja patvērumus tuvāk valsts dienvidiem. Laikam ritot, šīs vietas kļuva par sambas kultūras epicentriem.