Koningsdag (Karaļa diena)

27. aprīlis

Amsterdama pirmoreiz svinēja karaļa dienu 2014. gadā pēc karaļa Willem- Alexander inaugurācijas 2013. gada 30. aprīlī (kad tā vēl bija karalienes diena).

Karaliskās svinības pirmoreiz tika rīkotas 1885. gada 31. augustā par godu karalienei Vilhelmīnai, un radās Karalienes dienas tradīcija. Pēc tam, kad karalienes Vilhelmīnas meita Juliāna pārņema troni 1949. gadā, datums tika mainīts uz 30. aprīli – jaunās karalienes dzimšanas dienu.

Festivāla nosaukums ir mainījies, taču svinīgās dienas atmosfēra ir saglabājusies. Visi, ieskaitot mājdzīvniekus, ir tērpušies oranžā krāsā, lai izrādītu savu cieņu holandiešu karaliskajai ģimenei.

Katru gadu, karaliskā ģimene dodas pilsētas vizītē.

Koningsdag

Karaļa diena Amsterdamā, Nīderlande

Ielu tirdziņi visas pilsētas plašumā.

Kā jau pilsētā, kuras pamatā ir tirdzniecība, holandiešiem patīk tirgoties un kaulēties. Brīvais tirgus sniedz katram iespēju tirgot tā lietotos priekšmetus Amsterdamas ielās un parkos, tādējādi izveidojot pasaules lielāko blusu tirgu. Tirgū sastopami ne tikai lietoti priekšmeti, bet arī ēdiena teltis.

Jautrība ģimenēm.

Bez iespējas iemēģināt savu roku tirdzniecībā Karaļa dienā, bērniem tiek piedāvātas arī daudzas citas aktivitātes visā pilsētā, ieskaitot sejas apgleznošanu, spēles un sporta pasākumus.

Karaļa dienas un nakts ballītes.

Karaļa diena ir nacionālā brīvdiena, taču tā noteikti nav diena atpūtai. Holandieši un tūristi vienlīdz azartiski ieņem Amsterdamu Karaļa dienas svinībām. Jautrība parasti sākas lielās dienas priekšvakarā, to dēvē par Karaļa nakti, karnevāla atmosfērai turpinoties arī visu nākamo dienu. Dīdžeji spēlē ballītēs pilsētas skvēros, krāšņi dekorētas laivas pārpilda kanālus un dzīvā mūzika skan ielās no kafejnīcām.

Koningsdad ielas tirdziņi

Amsterdamas ielas tirdziņi, Karaļa dienas laikā

Karaļa diena kanālos.

Nekad vēl satiksme kanālos nav bijusi tik jautra. Karaļa dienā, tūkstošiem krāšņi rotātu laivu pārpilda šauros Amsterdamas kanālus. Nākamā labākā lieta pēc būšanas laivā ir dejošana un laivu vērošana no tiltiem.

Muzeji Karaļa dienā.

Kamēr lielākā daļa Amsterdamas muzeju ir slēgti Karaļa dienā, dažas apmeklētāju iecienītas vietas ir vaļā. Te var minēt Annas Frankas māju, Van Goga muzeju, Stedelijk muzeju un Rijksmuseum.