Burning Man festivāls

30. augusts – 7. septembris

Burning Man festivāls ir pasākums, kas tiek rīkots katru gadu jau kopš 1986. gada ASV rietumos Black Rock pilsētā, kas atrodas Black Rock tuksnesī Nevadas štata ziemeļrietumos. Vēlās vasaras pasākums ir mākslas eksperiments, ko iedvesmo šādi galvenie principi: radikāla integrācija, radikāla pašpaļāvība, radikāla pašizpausme, sabiedriski centieni, pilsoniska atbildība, dāvināšana, līdzdalība, pēdu neatstāšana.

burning man festivāls

Burning Man festivāla atklāšana

Festivāls savu vārdu mantojis no tā kulminācijas, simboliskā rituāla, kura laikā tiek dedzināta milzīga koka statuja.

Pirmoreiz tas ticis organizēts pirms 34 gadiem Beikera pludmalē Sanfrancisko, un tā organizētāji bija Larijs Hārvijs un Džerijs Džeimss. Kopš tā laika festivāls notiek katru gadu veselas deviņas dienas.

Festivāla laikā komūna apskata dažādas mākslinieciskas pašizpausmes veidus, kas tiek radīti, lai tos varētu izbaudīt visi festivāla apmeklētāji. Reiz radīts kā pulcēšanās vieta bohēmistiem, festivāls tagad pulcē sociālo mediju influencerus, slavenības un Silikona Ielejas eliti.

Radošuma izpausmes ietver eksperimentālas un interaktīvas skulptūras, ēkas, mākslas performances, mākslas mašīnas. Katru gadu tiek izvēlēta festivāla tēma.

burning man festivāla teritorija

Burning man festivāla teritorija

Burning Man organizē “Burning Man Project”, kas ir bezpeļņas organizācija, kura tika izveidota 2014. gadā no sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Black Rock City”. 2010. gadā festivālam bija 50 000 apmeklētāju, un jau 2015. gadā apmeklētāju skaits izauga līdz 70 000.  “Burning Man Project” rīko arī mazākus reģionālus pasākumus, iedvesmojoties no galvenā festivāla principiem gan ASV, gan citur pasaulē.

Burning Man aizsākās kā ugunskuru rituāls vasaras saulgriežos 1986. gadā, kad Larijs Hārvijs, Džerijs Džeimss un daži draugi sapulcējās kopā Beikera pludmalē Sanfrancisko un dedzināja 2.4 m augstu koka vīru kopā ar mazāku koka suni. Hārvijs raksturoja šo kā spontānu, radikālu pašizpausmes veidu.